CONFERINTA DE PRESA SI INTERVIURI DUPA MECIUL Astra Giurgiu – ACS Poli Timișoara 3-0

Etapa a 3-a a Ligii 1 s-a încheiat cu victoria Astrei Giurgiu cu 3-0 în fața lui ACS Poli Timișoara, care a avut probleme pe drum, înaintea partidei. Polczak (21), Ioniță (23) și Balaure (55) au înscris golurile echipei lui Edi Iordănescu.
Astra putea deschide scorul după doar două minute, dar Straton a parat şutul lui Marquinhos. Bud a răspuns cu o lovitură de cap (14), însă echipa lui Edi Iordănescu a fost cea care a deschis scorul, prin polonezul Polczak (21). Imediat, Ioniţă a dublat avantajul gazdelor, din centrarea lui Balaure (23).
Bănăţenii puteau reveni în joc la lovitura de cap a lui Cînu, care însă a lovit transversala (31). După pauză, Le Tallec a fost la un pas de un eurogol (51). Tot atacantul francez a fost la originea celei de-a treia reuşite: șutul său a fost respins de Straton la Balaure, care a marcat a doua etapă la rând (53). Doman nu a putut înscrie golul de onoare al bănăţenilor în minutul 70, iar Astra s-a impus cu 3-0.